Spory pomiędzy małżonkami – jak kłócić się by nie niszczyć związku?

Każdy z nas chce stworzyć związek, w którym będzie czuł się dobrze i bezpiecznie. Niestety, nawet w przypadku najlepszych relacji pojawiają się spory i konflikty. Bardzo często stają się one powodem kłótni, w których niejednokrotnie uczestniczą również dzieci. Powoduje to u nich stres oraz poczucie niepewności, utraty bezpieczeństwa.
Czy oznacza to, że powinniśmy zaniechać sporów i udawać, że wszystko jest w porządku? Jak najbardziej – nie. Takie zachowanie doprowadzi bowiem do sytuacji, w której emocje wybuchną w sposób zupełnie niekontrolowany. Dlatego też warto wiedzieć w jaki sposób “mądrze” się kłócić. Wbrew pozorom, nie jest to trudne. 

Dlaczego warto?

Kłótnie w związku są całkowicie normalnym zjawiskiem, które pozwala nam na uwolnienie nagromadzonych, negatywnych emocji. Dzięki niej atmosfera w związku może się oczyścić co sprawia, że relacja ponownie wraca na dobre tory.
Bardzo często jednak tak się nie dzieje. Dlaczego? Wzajemne oskarżenia, niejednokrotnie raniące do głębi sprawiają, że tak naprawdę nie mamy chęci na pogodzenie się z partnerem. Co więcej, podniesiony głos, padające wyzwiska sprawiają, że dzieci zostają postawione w bardzo trudnej, stresującej (a często nawet traumatycznej) sytuacji. 

O czym pamiętać podczas kłótni w związku?

Podczas sporów, trudnych i stresujących sytuacji kluczowe znaczenie ma stosowanie się do kilku niezwykle ważnych reguł. Dzięki nim unikniemy eskalacji konfliktu a jednocześnie uda nam się przekazać partnerowi nasze odczucia.
Aby kłótnia była konstruktywna pamiętajmy o tym, żeby krytykować zachowania nie partnera, wypominania wad czy obciążania go winą za swoje złe samopoczucie.