Różne spojrzenia na gry komputerowe

Granie w gry na komputerze i na konsolach jest bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu. Co ciekawe nie tylko mężczyźni grają w gry, ale także coraz częściej przekonują się do nich kobiety. Granie w gry uważane jest z reguły za marnowanie wolnego czasu, mówi się także, że mają niekorzystny wpływ na dzieci i młodzież, ale czy granie w różnego rodzaju gry to tylko zestaw samych wad? Czy ta czynność może przynieść także jakieś korzyści?

Możliwe jest, że przez brak umiaru i przez długie godziny spędzone przed komputerem dana osoba może zaniedbywać swoje domowe obowiązki i tym samym pogorszyć swoje relacje z rodziną. Gry komputerowe również mogą powodować uzależnienie i z czasem wręcz zacieranie granicy pomiędzy światem wirtualnym, a rzeczywistym. Również gry należy odpowiednio dobrać do danej kategorii wiekowej, np. dla dziecka z uwagi na występujące w nich nieodpowiednie dla nich treści jak przemoc i wulgaryzmy.
Gry jednak oprócz tego, że mają wady to jednak również granie może mieć liczne zalety. W zależności od rodzaju gier, istnieją takie, w których można ćwiczyć swoją zręczność, koncentrację oraz logiczne myślenie. Również wiele gier polega na podejmowaniu różnych decyzji, co przekłada się na umiejętność podejmowania decyzji w życiu realnym. Gry również wpływają na naszą wyobraźnię np. przestrzenną, ponieważ w wielu z nich można budować różne obiekty architektoniczne i kreować swój własny świat. Grania może również poszerzyć wiedzę z różnych dziedzin, np. poprawić umiejętności językowe, np., kiedy porozumiewamy się z osobami z całego świata.