Hodowanie ptaszników w domu, od czego zacząć?

Ptasznikowate to rodzina pająków i obejmuje blisko 950 gatunków, najczęściej dużych pająków o bardzo różnorodnym zabarwieniu. W większości ptasznikowate to duże pająki, które mogą dorosnąć nawet do 10 cm długości i 30 cm rozpiętości odnóży. Ciała ptaszników porośnięte są dwoma rodzajami włosków, krótszymi i dłuższymi. Większe gatunki charakteryzują się tym, że ich włoski są liczniejsze, przez co pająk wygląda na bardziej „puchatego”.

Ptaszniki mogą żyć w dziuplach, na drzewach lub w norkach wykopanych w ziemi. Ich jad nie jest bardzo groźny dla naszego życia, a wiele gatunków ptaszników ma dosyć łagodne usposobienie, przez co cieszą się dużą popularnością wśród pasjonatów hodowania pająków.

Dla początkujących hodowców, jako pierwszego ptasznika warto wybrać takiego z gatunków Brachypelma lub Chromatopelma i wiele podobnych. Ważne jest, aby pierwszy ptasznik był żarłoczny, szybko rósł, nie miał silnego jadu i był odpornym gatunkiem.

Przed zakupem jakiegokolwiek zwierzęcia należy zadbać o to, aby wyposażyć się w przedmioty, które służą do zajmowania się nim na codzień. Również w wypadku zakupu ptasznika, należy się do tego odpowiednio przygotować. Dla niedużego pająka należy przede wszystkim wybrać odpowiedni pojemnik do jego przechowywania. Ważne jest, aby posiadał nieduże otwory, które zapewnią dopływ powietrza. Istotne jest także, aby zapewnić pająkowi w jego nowym domu takie środowisko, do jakiego jest dostosowany. Przykładowo, jeżeli to pająk naziemny, należy na dno pojemnika nasypać większą ilość torfu kokosowego, a także zapewnić mu możliwość ukrycia się, np. pod korą, czy pod innym kawałkiem drewna. Dużo różnych dodatków do terrariów można zakupić w sklepie terrarystycznym. 

Również należy pająkom zapewnić odpowiedni poziom wilgotności i ciepła, jeżeli tego wymaga dany gatunek, dlatego należy zaopatrzyć się przykładowo w niedużą matę grzewczą, termometr, spryskiwacz. Warto także mieć długą pęsetę, a także pęsetę dostosowaną do łapania owadów karmowych, np. w postaci świerszczy bananowych, karaczanów, czy innych owadów. Należy także podczas wyboru pokarmu dostosować wielkość owadów do wielkości swojego ptasznika.